Moje recepty

Na této stránce vás seznámím s recepty, které mám vyzkoušené, nebo jsem si je sám vymyslel a odzkoušel v praxi. Krom podrobného návodu připojím pár zkušeností. Vše co tu najdete, najdete i u mě v komoře :-), ale také u spousty lidí, kterým tímto děkuji za zpětné vazby se zkušenostmi s těmito výrobky. Některé zkušenosti si můžete přečíst v návštěvní knize. Případné dotazy rád zodpovím. Kontaktovat mne můžete například mailem přes: napište nám


 

Oregánové kapky

 

Jedno balení oregána vysypeme do sklenice. Přidáme čtvrt litru vodky (38-40%). Sklenici uzavřeme a necháme 10 až 14 dnů v teple a ve stínu. Občas protřeseme. Po slití a filtraci (stačí kávový filtr), máme požadovanou tekutinu připravenou k použití. Dávkování: Dospělí 2x denně 5 kapek. Děti 2x denně 3 kapky. Užívat 14 dnů.  Jsou vynikající proti virům kde je jejich účinek přes 90%!!

 

Hřebíčková tinktura


 

Velmi účinná proti plísním a kvasinkám v těle.

Nameleme jedno balení hřebíčku. Zalejeme čtvrt litrem vodky a necháme na stinném teplém místě 10 až 14 dnů. Občas protřepeme. Účinek proti plísním 85%

Užívání: 2x denně 5 kapek po 6 týdnů

 

Kouzelné kapky

Potřebujete: vilacora, třapatka, eleuterakok, šišák baj., lichořeřišnice a lapačo  a alkohol 80%

 

Byliny odvážíte po stejném dílu. Např po 25gramech. Lichořeřišnice bude semeno. Třapatka květ (může být i kořen). Byliny ve sklenici zalejete alkoholem tak aby byly zalité a nad nimu centimetr až dva alkoholu. Necháte v teple a stínu 21 dnů louhovat. Občas protřeseme. Dodržujte dávkování!!! Po dobrání dávky je třeba min. 14 dnů pauza. Po dvou dávkách s pauzou je třeba pauza min. měsíc. Nedoporučuji brát stále. Třapatka zvyšuje počet bílch krvinek v těle, ale při předávkování se účinek obrací!!

Dávkování: (nejlépe nakapat do trošky vody a vypít)
Dospělí: preventivně 1x denně 4 kapky; při potížích 2x denně 6 kapek
Starší děti: při potížích 1x denně 4 kapky
Mladší děti: při potížích 1x denně 3 kapky
Užívejte max. 3 týdny

 

 


 

 Průduškové kapky

 Jelikož jsem slíbil předat všechny receptury, začnu tou svojí oblíbenou :-). Co umí si můžete přečíst ve složce: Co si doma vyrábím.

 

 Potřebujete: 1 díl Šalvěje, 1 díl květu Černého Bezu, 3 díly Jitrocele a 1 díly Mateřídoušky.

 

 Byliny zalejete vodkou (40 %) tak aby směs byla zalitá a necháte 14 dnů na teplém stinném místě. Nemusíte se bát používat sušené byliny.

 

Kostivalová mast

 

Jak dělám mast z kostivalu: Potřebujete čerstvý kořen. Ten se sbírá od jara do podzimu.  Důležité upozornění: Účinné látky kostivalu můžete zničit stykem s kovem. Takže používám keramický nůž.

 

Kořen krátce, ale dobře opláchneme. Osobně dávám minimálně dvě plné hrsti na 250g lékařské vazelíny. Nakrájíme keramickým nožem na tenoučké plátky (při škrabání vznikne slizovitá hmota, kterou je těžké později rozdělit a navíc pojme dost lék. vazeliny a vymačkat ji je opravdu prácička). Ve vodní lázni rozpustíme ve skleněné míse lék. vazelínu... (už nepoužívám vodní lázeň, ale troubu... je to rychlejší a vazelína se lépe prohřívá). Já používám lék. vazelinu a sádlo jsem přidával, ale už ho nedávám... mast mohla plesnivět, pokud nebyla v ledničce). Když se vazelina dokonale rozpustí, přidáme nakrájený kořen a necháme deset minut... Necháme vychladnout a odstát do druhého dne. Pak znovu ohřejeme a nekovovou naběračkou vybereme kořen... přidáme trochu rozpuštěného včelího vosku nebo medu  a nalejeme do připravených čistých kelímků. Uchováváme v chladu a temnu. Nejlépe v ledničce.

 

Ještě malý dodatek. Rozpouštět včelí vosk za denního světla a mít otevřené okno znamená mít plný dům včeliček. Nedejte na to, že jste nikde žádnou neviděli...prostě přiletí :-). Já tedy pracuji s včelím voskem raději po setmění :-).

 

 

 

Mast lze připravovat i ze sušeného kořene, ale vzhledem k náročnosti přípravy (tlučení kořene) tuto metodu nepoužívám....jednou stačilo :-).

 

 

 

Hojivá mast

 

Rozehřeji v kastrolku lékařskou vazelinu. Nádobí používám staré a čistě pro tyto účely. Když je vazelina úplně rozpuštěná, přidám bylinky po stejných dílech. Množství dávám dle zkušenosti takže těžko říct... prostě ani moc ani málo. Použité bylinky jsou přes zimu sušené, ale samozřejmě čerstvé jsou lepší. Sušených je třeba použít víc a natáhnou něco vazeliny takže počítejte se ztrátou. Takže přidám:  Měsíček 3 díly, třapatku 1 díl(může být méně), jitrocel 1díl a řepík 1 díl a květ Levandule 1 díl. 

 

 Přidané bylinky ve vazelíně vzkypí... nechám je chvíli takto vařit. Stačí pár minut. Pak nádobu odstavím a nechám chladnout. Necháme odstát 24 hodin. Většinou v průběhu dne ještě jednou zahřeji tak, aby se vazelina rozpustila, ale není to nutné. Druhý den vše znovu ohřejeme a přes cedník (opět jen pro tyto účely) přefiltrujeme bylinky.. je dobré je vymačkat, aby jste neměli příliš velké ztráty vazeliny. Pak cedník opláchnu vřelou vodou a vložím do něj na několikrát přeložený obvaz a přes něj přecedíme buď do jiné nádoby, nebo rovnou do připravených kelímků mast. Necháme vychladnout a uzavřeme.

 

Použití: povrchová zranění, opařeniny, popáleniny, exémy, vyrážky.

Užívejte pouze zevně.

 

Konkrétně na popáleniny, různé odřeniny a říznutí mám, já i další co zkoušeli mast, vynikající zkušenosti. Je opravdu až neuvěřitelné, jak rychle se dokáží hojit i hluboké řezné rány. Samozřejmě je třeba u větších ran šití, nebo jiný způsob, jak udržet ránu uzavřenou. Dobrou zkušenost s touto mastí mám i na akné.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bylinkové sirupy

 

Další způsob, jak dostat učinné látky bylinek do stavu použitelnosti pro lidské tělo, jsou sirupy. Tato metoda je asi nejoblíbenější u dětí, ale zamlsají si rádi i dospělí. A když je to navíc zdravé a pomáhá to... proč ne :-).

 

Popíšu vám způsob jakým dělám sirup na vyléčení kašle a všech neduhů plic. Průměrná doba, kdy se naplno projeví učinek a kašel rapidně mizí, je max. 4 dny. Doba se může prodloužit u nemocí zanedbávaných a u těch, kteří si nedají klid :-).

 

Budete potřebovat: cukr, vodu, bylinky dle uvážení, nádobu na vaření sirupu a nádobu stejného objemu na pozdější přelití sirupu při fitraci. Jeden obvaz či jiný filtr, naběračku, kyselinu citronovou, lžíci, cedník a trychtýř. A samozřejmě lahve s uzávěrem, do kterých sirup stočíte.

 

Nejdřív si svařím vodu s cukrem... v poměru na litr vody asi kilo a půl cukru. Tento „med“ pak uchovávám v komoře a požívám kdykoliv potřebuji udětat sirup.

 

Do kastrolu si nasypu bylinky. Jaké a v jakém množství popíšu později. Pokud jsou bylinky sušené, zaleju je trochou vody, aby natáhly vodu a né později sirup (na 4 litry sirupu - moje obvyklá dávka - zalévám bylinky asi 4 dcl vody). Několikrát promíchám.

 

Pak zaleju bylinky „medem“ a přivedu k varu. Nechám asi minutu povařit a vypnu.. nechám asi 20 minut louhovat a pak bylinky scedím a sirup z nich vymačkávám naběračkou. Až je většina bylin vybraná, cedník omyju teplou vodou a vložím do něj naněkolikrát přeložený obvaz jako filtr. Pak přes něj sirup přecedím do jiné nádoby. Přidám na litr sirupu jednu pol. lžíci kyseliny citronové. Dobře promíchám dokud se kyselina nerozpustí. Sirup opět zahřeju nad 80 stupňů celsia a pak jej okamžitě slévám do lahví a zavíčkuju. Tím je sirup pasterizován a pokud jej nerozděláte vydrží vám i v teple (doporučuju uchovávat v chladu). Jakmile ale sirup rozděláte, je třeba jej dávat do ledničky a zpracovat co nejdřív. Nejlépe do 10 dnů. Proto je dobré jej dávat do menších lahví. Pokud sirup uchováváte rozdělaný, v ledničce vydrží poměrně dlouho bez plesnivění, ale jistota je jistota :-). Bylo by pak škoda bylinek, práce a cukru.

 

Nezapomeňte ale na nejdůležitější ingredienci a to platí u všech výrobků, které vyrábím. Cože to je?? Dělat to s láskou :-).

 

 

Bylinky které používám na sirupy: mateřídouška, plicník lék., šípek drcený, bez květ, jitrocel.

 

Na 4 litry sirupu dávám všechny bylinky po třetině sáčku (sáček má 50g byliny) a jitrocel celý sáček.

 

Další recept: rakytník plod, šípek drcený, mateřídouška, lípa květ, plicník lék.

 

V sirupech v bylinkárně najdete i recept na ženský sirup jak jej dělá Věrka. Je dobrý pro pohl. orgány žen a při včasném užívání se s ním dá i bezbolestně projít menstruací. Pokud si dámy do sirupu přidají vřes květ a nebo brusinky, pak si tím mohou poléčit záněty moč. měchýře :-).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kostivalová tinktura

 

 

 

Čerstvý kořen kostivalu nakrájíme keramickým nožem na tenké plátky, vložíme do sklenice a zalejeme 40% alkoholem. Například vodkou. (hanácká, pražská).  Necháme 14 dnů až 3 týdny při pokojové telotě a denně protřeseme. Opět mějte na paměti, že kostival nesmí přijít do styku s kovem. Jakmile je tinktura hotová, přecedíme ji přes plastový cedník a máme tinkturu hotovou. Užíváme zevně!!  Osobně ji používám, když mě zazlobí kolena nebo trapéz. Obvykle stačí jednou namazat pár kapek na bolavé místo na noc a ráno o ničem nevím :-).

 

 

 

 

 

 

Recept na ořešákovou tinkturu

 

Dlouho jsem se rozhodoval  jestli tento  recept uveřejnit. Nebyl jsem si jistý  zda to bude bezpečné. Nicméně jelikož problém s nežádoucími bakteriemi v těle je stále velice rozšířený a moje výroba už nedokáže pokrývat poptávku, dám vám recept k dispozici. Zároveň, ale upozorňuji, že nenesu žádnou zodpovědnost za nesprávnou výrobu či užívání a potíže s tím případně spojené!

 

 Už brzy bude pravý čas pro výrobu a tak tedy je :-) :

 

Nasbíráte plody ořechu které budou ještě v zelené nepopraskané slupce, ale uvnitř již bude ořech s pevnou skořápkou.

 Oplodí (zelená obal) okrájíte keramickým nožem a vložíte do sklenice.

 Zalejete nejlépe 80% konzumním lihem tak, aby alkohol byl  2 až 3 cm nad okrájené slupky.  Slabší alkohol než 60% nedokáže vyluhovat účinné látky!!! 80% je jistota!!!

 Necháte v teple a stínu 3 týdny louhovat a každý den min. jednou protřesete.

 

Po třech týdnech obsah přefiltrujete do čisté sklenice a 1:1 zředíte vodou. Dobře promícháte či protřepete.

Vezměte na vědomí, že dávkování je určeno pro tento postup!!!!

 

Tinktura je hotová a připravena k použití.

Obecně působí proti parazitům, čistí zažívací ústrojí, má výrazné detoxikační účinky a snižuje překyselení organismu.
Má vynikající účinky proti borelióze, hepatitidě, toxoplazmóze, streptokoku, chlamydiím, ureaplazmatickým bakteriím, helikobakteru atd.
Dávkování: (nejíst 30 minut před a 1 hodinu po užití)
Dospělí: 2x denně 5-7 kapek po dobu 3 týdnů (nejlépe nakapat do skleničky vody).
Velká plemena psů: 1x denně 6 kapek po dobu 3 týdnů.
Malá plemena psů: 1x denně 4 kapky po dobu 3 týdnů.
Upozornění: Znovu užívejte nejdříve po půl roce. Nepodávejte těhotným a kojícím ženám. V začátku užívání se může objevit průjem a bolesti zad nebo kloubů způsobené detoxikačními účinky.