Moje recepty

Na této stránce vás seznámím s recepty, které mám vyzkoušené, nebo jsem si je sám vymyslel a odzkoušel v praxi. Krom podrobného návodu připojím pár zkušeností. Vše, co tu najdete, najdete i u mě v komoře :-), ale také u spousty lidí, kterým tímto děkuji za zpětné vazby se zkušenostmi s těmito výrobky. Některé zkušenosti si můžete přečíst v návštěvní knize. Případné dotazy rád zodpovím. Kontaktovat mne můžete například mailem přes: napište nám


Kapky a tinktury

Oregánové kapky

Použití: Jsou vynikající proti virům, kde je jejich účinek přes 90%!

Ingredience: balení oregána, čtvrt litru vodky (38-40%)

Postup: Jedno balení oregána vysypeme do sklenice. Přidáme čtvrt litru vodky (38-40%). Sklenici uzavřeme a necháme 10 až 14 dnů v teple a ve stínu. Občas protřeseme. Po slití a filtraci (stačí kávový filtr), máme požadovanou tekutinu připravenou k použití.

Dávkování: Dospělí 2x denně 5 kapek, děti 2x denně 3 kapky. Užívat 14 dnů.  

 

Hřebíčková tinktura

Použití: Velmi účinná proti plísním a kvasinkám v těle. Účinek proti plísním 85%.

Ingredience: balení hřebíčku, čtvrt litru vodky

Postup: Nameleme jedno balení hřebíčku. Zalijeme čtvrt litrem vodky a necháme na stinném teplém místě 10 až 14 dnů. Občas protřepeme.

Dávkování: 2x denně 5 kapek po 6 týdnů

 

Kouzelné kapky

Použití: Posílení imunity. Lze užívat preventivně  v období možné infekce, např. u dětí před nástupem do školky, školy, tábor.

Ingredience: vilacora, třapatka (květ nebo kořen), eleuterakok, šišák bajkalský, lichořeřišnice (semeno), lapačo a alkohol 80%

Postup: Byliny odvážíme po stejném dílu, např. po 25 gramech. Byliny ve sklenici zalijeme alkoholem tak, aby byly ponořené a nad nimi centimetr až dva alkoholu. Necháme v teple a stínu 21 dnů louhovat. Občas protřeseme.

Dodržujte dávkování!!! Po dobrání dávky je třeba min. 14 dnů pauza. Po dvou dávkách s pauzou je třeba pauza min. měsíc. Nedoporučuji brát stále. Třapatka zvyšuje počet bílých krvinek v těle, ale při předávkování se účinek obrací!

Dávkování: nejlépe nakapat do trošky vody a vypít

 

Průduškové kapky

Použití: Pozitivní účinky na průdušky, průdušnice, horní cesty dýchací, vlhký kašel a problémy dýchacích cest související s kouřením.

Ingredience: 1 díl šalvěje, 1 díl květu černého bezu, 3 díly jitrocele a 1 díl mateřídoušky

Postup: Byliny zalijeme vodkou (40 %) tak, aby směs byla zalitá a necháme 14 dní na teplém stinném místě. Můžeme použít čerstvé i sušené byliny.

Dávkování: dospělí 2x denně 6 kapek, děti (od 6 let) 2-3x denně 3 kapky. Užívat max 14 dní. Nejlépe nakapat do trochy vody.

 

Ořešáková tinktura

Použití: Obecně působí proti parazitům, čistí zažívací ústrojí, má výrazné detoxikační účinky a snižuje překyselení organismu. Má vynikající účinky proti borelióze, hepatitidě, toxoplazmóze, streptokoku, chlamydiím, ureaplazmatickým bakteriím, helikobakteru atd.

Ingredience: plody ořechu, které budou ještě v zelené nepopraskané slupce, ale uvnitř již bude ořech s pevnou skořápkou, 80% konzumní líh (alkohol slabší než 60% nedokáže vyluhovat účinné látky!!! 80% je jistota!!!)

Postup: Oplodí (zelený obal) okrájíme keramickým nožem a vložíme do sklenice. Zalijeme lihem tak, aby alkohol byl  2 až 3 cm nad okrájené slupky.  Necháme v teple a stínu 3 týdny louhovat a každý den min. jednou protřeseme. Po třech týdnech obsah přefiltrujeme do čisté sklenice a 1:1 zředíme vodou. Dobře promícháme či protřepeme. Tinktura je hotová a připravena k použití.

Vezměte na vědomí, že dávkování je určeno pro tento postup!!!

Dávkování: nejíst 30 minut před a 1 hodinu po užití

Dospělí: 2x denně 5-7 kapek po dobu 3 týdnů (nejlépe nakapat do skleničky vody)

Velká plemena psů: 1x denně 6 kapek po dobu 3 týdnů.

Malá plemena psů: 1x denně 4 kapky po dobu 3 týdnů.

Upozornění: Znovu užívejte nejdříve po půl roce. Nepodávejte těhotným a kojícím ženám. V začátku užívání se může objevit průjem a bolesti zad nebo kloubů způsobené detoxikačními účinky.

 

Kostivalová tinktura

Použití: Osobně ji používám, když mě zazlobí kolena nebo trapéz. Obvykle stačí jednou namazat pár kapek na bolavé místo na noc a ráno o ničem nevím :-)

Ingredience: kořen kostivalu, 40% alkohol (např. vodka hanácká, pražská)

Postup: Čerstvý kořen kostivalu nakrájíme keramickým nožem na tenké plátky, vložíme do sklenice a zalijeme 40% alkoholem. Necháme 14 dnů až 3 týdny při pokojové teplotě a denně protřeseme. Mějte na paměti, že kostival nesmí přijít do styku s kovem. Jakmile je tinktura uleželá, přecedíme ji přes plastový cedník a máme tinkturu hotovou.

Užití: Užíváme zevně!  

 

 

 

Masti

Kostivalová mast

Použití: Při bolesti svalů nebo kloubů.

Ingredience: čerstvý kořen kostivalu (sbírá se od jara do podzimu) - dvě plné hrsti na  250 g lékařské vazelíny / kokosového oleje, čajová lžička včelího vosku

Mast lze připravovat i ze sušeného kořene, ale vzhledem k náročnosti přípravy (tlučení kořene) tuto metodu nepoužívám....jednou stačilo :-)

Postup: Důležité upozornění: Účinné látky kostivalu můžete zničit stykem s kovem, takže používám keramický nůž.

Kořen krátce, ale dobře opláchneme. Nakrájíme keramickým nožem na tenoučké plátky (při škrabání vznikne slizovitá hmota, kterou je těžké později rozdělit a navíc pojme dost lékařské vazelíny a vymačkat ji je opravdu prácička). Vazelínu rozpustíme v troubě (je to rychlejší než ve skleněné míse ve vodní lázni a vazelína se lépe prohřívá). Já používám lék. vazelínu (Sádlo jsem přidával, ale už ho nedávám, protože mast mohla plesnivět, pokud nebyla v ledničce.). Lze použít i kokosový olej. Když se vazelína dokonale rozpustí, přidáme nakrájený kořen a necháme deset minut lehce vzpěnit. Necháme vychladnout a odstát do druhého dne. Pak znovu ohřejeme a nekovovou naběračkou vybereme kořen. Přidáme trochu rozpuštěného včelího vosku nebo medu a nalijeme do připravených čistých kelímků. Uchováváme v chladu a temnu. Nejlépe v ledničce.

Ještě malý dodatek... rozpouštět včelí vosk za denního světla a mít otevřené okno, znamená mít plný dům včeliček. Nedejte na to, že jste nikde žádnou neviděli... prostě přiletí :-) Já tedy pracuji s včelím voskem raději po setmění :-) 

 

 

Hojivá mast

Použití: povrchová zranění, opařeniny, popáleniny, exémy, vyrážky

Konkrétně na popáleniny, různé odřeniny a říznutí mám já i další, kteří zkoušeli mast, vynikající zkušenosti. Je opravdu až neuvěřitelné, jak rychle se dokáží hojit i hluboké řezné rány. Samozřejmě je třeba u větších ran šití, nebo jiný způsob, jak udržet ránu uzavřenou. Dobrou zkušenost s touto mastí mám i na akné.

Ingredience: měsíček 3 díly, třapatku 1 díl (může být méně), jitrocel 1díl, řepík 1 díl, levandule květ 1 díl 

Postup: Rozehřejeme v kastrolku lékařskou vazelínu. (Nádobí používáme staré a čistě pro tyto účely.) Když je vazelína úplně rozpuštěná, přidáme bylinky. Přes zimu použijeme bylinky sušené, ale čerstvé jsou samozřejmě lepší. Sušených je třeba použít víc a natáhnou větší množství vazelíny, takže musíme počítat se ztrátou.

Přidané bylinky ve vazelíně vzkypí, necháme je chvíli takto vařit. Stačí pár minut. Pak nádobu odstavíme a necháme chladnout. Necháme odstát 24 hodin. Osobně většinou v průběhu dne ještě jednou zahřeji tak, aby se vazelína rozpustila, ale není to nutné. Druhý den vše znovu ohřejeme a přes cedník (opět jen pro tyto účely) přefiltrujeme bylinky. Je dobré je vymačkat, abychom neměli příliš velké ztráty vazelíny. Pak cedník opláchneme vřelou vodou a vložíme do něj na několikrát přeložený obvaz a přes něj přecedíme buď do jiné nádoby nebo rovnou do připravených kelímků na mast. Necháme vychladnout a uzavřeme.

Užití: Užívejte pouze zevně.


 

 

Bylinkové sirupy

Bylinkové sirupy

Další způsob, jak dostat účinné látky bylinek do stavu použitelnosti pro lidské tělo, jsou sirupy. Tato metoda je asi nejoblíbenější u dětí, ale zamlsají si rádi i dospělí. A když je to navíc zdravé a pomáhá to... proč ne :-) 

Popíšu vám způsob, jakým dělám sirup na vyléčení kašle a všech neduhů plic. Průměrná doba, kdy se naplno projeví účinek a kašel mizí, je max. 4 dny. Doba se může prodloužit u nemocí zanedbávaných a u těch, kteří si nedopřejí klid :-)

Ingredience: cukr (1,5 kg cukru na 1 litr vody), voda, bylinky dle uvážení, nádoba na vaření sirupu a nádoba stejného objemu na pozdější přelití sirupu při filtraci, jeden obvaz či jiný filtr, naběračka, kyselina citrónová (na 1 litr sirupu 1 lžíce kys. citrónové), lžíce, cedník a trychtýř, láhve s uzávěrem, do kterých sirup stočíme.

Postup: Nejdříve si svaříme vodu s cukrem. Tento „med“ pak uchováváme v komoře a používáme, kdykoliv potřebujeme udělat sirup.

Do kastrolu si nasypeme bylinky. Jaké a v jakém množství, popíšu později. Pokud jsou bylinky sušené, zalijeme je trochou vody, aby natáhly vodu a ne později sirup (na 4 litry sirupu - moje obvyklá dávka - zalévám bylinky asi 4 dcl vody). Několikrát promícháme.

Pak zalijeme bylinky „medem“ a přivedeme k varu. Necháme asi minutu povařit a vypneme. Necháme asi 20 minut louhovat, bylinky scedíme a sirup z nich vymačkáme naběračkou. Když je většina bylin vybraná, cedník omyjeme teplou vodou a vložíme do něj na několikrát přeložený obvaz jako filtr. Pak přes něj sirup přecedíme do jiné nádoby. Přidáme kyselinu citrónovou. Dobře promícháme, dokud se kyselina nerozpustí. Sirup opět zahřejeme nad 80 stupňů celsia, a pak jej okamžitě sléváme do lahví a zavíčkujeme. Tím je sirup pasterizován a pokud jej nerozděláme, vydrží nám i v teple (přesto doporučuji uchovávat v chladu). Jakmile sirup rozděláme, je třeba jej dávat do ledničky a zpracovat co nejdříve, ideálně do 10 dnů. Proto je dobré jej dávat do menších lahví.

Nezapomeňte ale na nejdůležitější ingredienci a to platí u všech výrobků, které vyrábím. Co že to je?? Dělat to s láskou :-)