Prha

 

Prha chlumní

(arnika)

 

Léčivé účinky prhy můžeme považovat přímo za zázračné. Její největší hodnotou je mimořádná schopnost uvolňovat krevní sraženiny. Na těžké odřeniny, pohmožděniny, zmodralé krevní podlitiny a zčernalé nehty není lepšího léku než obklad z prhy. Čím dřív ji po úrazu přiložíme, tím lépe pomáhá, ale dokáže uvolnit i starší krevní sraženiny. Velmi dobře pomáhá při svalových bolestech, přikládáme ji na natržené svaly a vykloubeniny, otoky, záněty kostí a končetiny ochrnuté po „mrtvičce“. Bolavá místa můžeme několikrát denně potírat prhovou tinkturou zředěnou vodou v poměru 1:1, nebo přiložit obklad – jednu polévkovou lžíci tinktury se dvěma decilitry vody, troškou cukru a octa. Můžeme ji také posílit účinky octanu hlinitého, s nímž vytvoří výborný lék.

 

Prha má prvotřídní dezinfekční účinky, takže se jí mohou omývat hnisavé rány i kloktat (1 kávová lžička na sklenici vody) a zředěná v poměru 1:1 poslouží místo jódové tinktury a na potírání akné.

Vnitřní používání prhy se často nedoporučuje, neboť rostlina je považována za jedovatou, může vyvolat zánět žaludku, bušení srdce a kolapsové stavy. Avšak při mírném dávkování (10-20 kapek tinktury na kostku cukru nebo v trošce vody dvakrát denně) má mimořdáně dobré účinky. Rozšiřuje cévy a zlepšuje krevní oběh, čímž pomáhá při křečových žilách, kornatění cév a revmatických nemocech. Prospívá také při degeneraci a bolestech srdečního svalu, stařeckém srdci, arterioskleróze, bolestech a záchvatech anginy pectoris, ale také na uvolnění žaludečních křečí při svalové bolesti a slabosti, trnutí končetin a tehdy, když se člověk celkově cítí jako „polámaný“.

 

Neobyčejně léčivá síla prhy se může při překročení uvedeného dávkování projevit nepříznivě. Příliš koncetrovaný roztok při použití z vnějšku dráždí a „pálí“ pokožku, vnitřně mohou vyšší dávky způsobit závratě až bezvědomí, u zvlášť citlivých jedinců i alergické reakce.

 

 

Prhová tinktura:

 

Jednu lžíci rozmačkané drogy z listů, květů nebo kořene zalijeme 1 dl čistého lihu a necháme za občasného protřesení louhovat 3-4 týdny. Přecedíme přes husté plátno nebo přefiltrujeme. Pro zlepšení vzledu můžeme nechat několik dní usadit, potom pozorně slijeme nebo stáhneme hadičkou.

 

 

Obklad na bolesti svalů:

 

Mladé, šťavnaté, ale už dostatečně velké listy devětsilu poklademe na prkénko a paličkou naklepeme. Dáme na kousek plátna, pokapeme tinkturou z prhy, přiložíme na bolavé místo, přkryjeme igelitem, ovážeme a necháme několik hodin působit, nejlépe přes noc.

 

 

Mast na natržené svalstvo:

 

Natrhneme-li si při cvičení nebo jiné činnosti sval, pomeleme stejné díly kořene prhy, kostivalu, natě jitrocele a květu divizny. Do tohoto prášku přidáme tolik panenského oleje, aby po rozmíchání vznikla řídká kašička. Bolavý sval jí masírujeme po celé délce až po úpony.

 

 

 

Léčením ku zdraví

Pavel Vašík IČO: 10779086
Železné68
Tišnov
66601

č.ú.: 1025332946/6100
xvasikp@seznam.cz
Vytvořeno službou Webnode