Šípek

Šípek

 

Šípky jsou nejlepší zásobárnou vitaminu C a mnoha dalších cenných látek. Je známo, že jich obsahují nejvíc ze všech přírodních zdrojů, proto jsou velmi populární. Můžeme je koupit v různých úpravách. Pro zajímavost lze uvést, že šípky obsahují na 100 g plodů až 3000 mg vitaminu C. Pro porovnání – plody kiwi jich obsahují 1000 mg, jahody 100 mg, citrusové plody 60 mg a jablka 20 mg. Tento „přírodní celaskon“ je určitě lepší než drahé šumivé tablety z lékárny, přitom má na organismus ještě další dobré účinky.

 

Léčebné uplatnění šípků je všude tam, kde je třeba dodat do organismu zvýšenou dávku vitaminu C. Je to hlavně při chřipce a nachlazení, při nemocech cév, paradontóze a k celkovému posílení organismu. Snižují také lámavost kapilár a normalizují srážlivost krve. Šípky můžeme vylepšit i kteroukoliv jinou čajovou směs, neboť vitaminy prospívají při každém onemocnění. Droga je také významnou součástí denního lahodného čaje – dohromady s jahodou, malinou, borůvkovou a jinými lahodnými bylinkami.

 

Vysoký obsah vitaminu C v šípkách se však rychle ztrácí a po roce z něj zůstane jen málo, proto používáme jen nejčerstvější plody.

 

 

Šípkový vitaminový nápoj:

 

Šípkové plody rozdrtíme, nejvhodnější jsou k tomuto účelu měkké, které můžeme už při sběru oddělovat od tvrdých, ty použijeme na čaj. Dáme je do vhodné nádoby a zalijeme pálenkou zředěnou vodou v poměru 1:1. Dobře promícháme. Necháme stát 3-4 týdny, občas protřeseme. Přecedíme a zbylou drť dobře vymačkáme. Naplníme do sklenic a před každým použitím protřeseme. Pijeme denně ráno a večer po kalíšku.

 

 

Šípkový prášek:

 

Rozdrtíme sušené šípky a odstraníme jadérka i chloupky a necháme jen kousky dužiny. Ty roztlučeme v hmoždíři na prášek, z něhož bereme, zvlášť v zimním období, dvakrát denně lžičku v trošce vody jako zdroj vitaminu C a minerálních látek.